מבחן מוקסו MOXO

מה זה מבחן MOXO? אבחון מוקסו לבעיות קשב וריכוז

מבחן מוקסו (MOXO) מאפשר לאבחן בעיות קשב וריכוז באמצעות מבדק ממוחשב. השם MOXO מגיע מעולם אמנויות הלחימה, כשהלוחם מדמה מראש את הקרב ומפעיל טכניקות של ריכוז ומיקוד המסייעות לו להילחם.

אבחון מוקסו הוא "מבחן תפקוד מתמשך" כולל הפרעות (dCPT - Distractors Continuous Performance Test), הבודק את יכולתו של הנבדק בארבעה פרמטרים: קשב, תזמון, אימפולסיביות והיפראקטיביות. המבחן מדמה מצבי חיים אמיתיים מסביבתו של הנבדק, בהם משולבות הסחות חזותיות, קוליות ואחרות.

מבחן מוקסו פותח ותוכנן בשנת 2008 על ידי ניר יכין, שיחד עם שני שותפיו הקים את חברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים בע"מ. מכיוון שפותח בשנות האלפיים, המבחן נחשב אמין יותר ממבחן TOVA שתוכנן ופותח בשנות ה-60 של המאה ה-20. למרות זאת יש לזכור שגם מבחן MOXO מהווה כלי עזר, ולא אבחון מלא ומקיף של בעיות קשב, ריכוז והיפראקטיביות.


אבחון MOXO מתבצע בדרך כלל בחלוקה לשניים
- מבדק באורך 15 דקות המתאים לבני 6 עד 12, וכן מבדק לבני 13 ומעלה באורך 18 דקות. במהלך המבחן מופיעות בפני הנבדק כל מיני הסחות דעת ("מסיחים" בלשון המקצוע), בשמונה שלבים שונים:

  • שלב 1 ללא מסיחים.
  • שלב 2 עם מסיח חזותי אחד.
  • שלב 3 עם 2 מסיחים חזותיים.
  • שלב 4 עם מסיח קולי אחד.
  • שלב 5 עם 2 מסיחים קוליים.
  • שלב 6 עם מסיח קולי ומסיח חזותי בו זמנית.
  • שלב 7 עם שילוב של כמה סוגי מסיחים בו זמנית.
  • שלב 8 ללא מסיחים.

 

תוצאות המבדק מחולקות לשניים - פרופיל קשבי (בהשוואה לבני גילו ומגדרו) וכן פרופיל אישי (בהשוואה לעצמו). כל פרופיל מגיע עם ציונים, שלפיהם ניתן לאמוד את מידת יכולתו של הנבדק להתמיד במשימה, לא להיות מוסח על ידי אלמנטים שהוגדרו מראש וכן הלאה.

הבדל משמעותי לעומת מבחנים אחרים, כגון מבחן TOVA, הוא שמבחן MOXO מבוצע ללא השפעת תרופות כגון ריטלין ודומותיהן. כמו כן אחוז הדיוק במבדק מוקסו עומד על כ-95%, זאת לעומת 80% עד 85% דיוק במבחן טובה.

איפה עושים מבחן MOXO

מבחני מוקסו ניתן לעשות דרך קופות החולים בהשתתפות עצמית נמוכה יחסית, או בצורה פרטית במכוני אבחון הגובים תשלום גבוה יותר. בדרך כלל מכון אבחון אחד לא יקבל את תוצאות המבחן אם נעשה במכון אחר, כך שמומלץ לדעת מראש לאן הולכים.

כמו כן ניתן לבצע את מבחן MOXO באחד ממכוני הבית של חברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים, העובדים בשיתוף עם קופות החולים השונות. פרטים נוספים באתר www.neurotech-solutions.com/he


פרופ' רפי קרסו משוחח עם מומחים על מבחן מוקסו:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv9fitXUOTM