ADD - בעיית קשב וריכוז

ישנם לא מעט הורים לילדים בישראל הלומדים כיום בבתי הספר, אשר נשלחו על ידי צוותי החינוך לאבחון במטרה לגלות האם ילדם סובל מהפרעת קשב וריכוז. ההורים, אשר נותנים אמון מלא בצוות החינוכי ובהמלצותיו, ניגשו לאבחונים וחלקם אכן הציפו כי הילדים סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

במרבית המקרים, הפתרון המוצע להורים ובעיקר לילדים, הוא נטילת כדורים כדוגמת קונצרטה או ריטלין – כדורים אשר לא באמת מעניקים פתרון אלא הופכים את הילדים לצייתנים ולכאלו שנוחים מאד למסגרות החינוכיות. אנחנו ב"אור לקשב" מאמינים בדרך אחרת – דרך המבוססת על טיפול התנהגותי עבור הפרעת קשב ADD המותאם במאת האחוזים לילדים. הטיפול שלנו תורם רבות לילד בהיבטים הלימודיים, בהיבט החברתי וגם בתוך המשפחה.

אבחון ADD - הפרעת קשב וריכוז

ראשית, חשוב לדעת כי הפרעת הקשב והריכוז לא במקרה נקראת הפרעה. המון פעמים ההורים מקבלים את הפרעת הקשב והריכוז של הילדים כעובדה שהינה מדעית, כמחלה, ועל כן הילדים מקבלים מענה בדמות כדור. על מנת להרגיע אתכם, דעו כי כעת ילדכם מתנהג באופן שאינו תורם לחייו, כאשר מקור ההתנהגות מצוי בסיבות שונות ועל כן ישנם פתרונות שונים. ילדכם אינו חולה, אלא הינו סובל מהפרעת קשב ADD שניתן לתת לה מענה התנהגותי- איכותי.

מה זה ADD? הפרעת קשב וריכוז

 

על מנת לאבחן בעיית ADD, יש לענות על 6 מתוך 9 הסימפטומים הבאים. שימו לב:

  • ישנם ילדים שלא מצליחים להעניק תשומת לב מלאה למכלול הפריטים. אי תשומת הלב הזו באה לידי ביטוי המון פעמים במסגרת הלימודית, באופן כזה בו הילדים אינם מצליחים להשיב היטב על השאלות במבחן או שהם מגישים עבודות שהמידע בהן אינו מדויק.

  • אי ריכוז בשיעורים הוא אחד מאותם סימפטומים בולטים שמי שמבחין בו הוא לרוב המחנך. קושי בכתיבה, קריאה והקשבה לשיעורים הוא סימפטום שצריך להתייחס אליו.

  • ישנם ילדים חולמניים שנדמה כי רוב הזמן הינם נודדים, בעיקר בעת שפונים אליהם.

  • מאחר ודעתו של הילד מוסחת, קשה לו מאד להתמיד במשימות שונות הניתנות לו.

  • ניהול זמן בצורה לקויה מביא לכך שקשה להתמיד ברצף של משימות.

  • הכנת השיעורים הינה מלחמה בכל פעם מחדש? מדובר על סימפטום בולט שבא לידי ביטוי בכך שהילדים מגלים חוסר עניין מוחלט בהכנת שיעורים ועבודות.

  • הילד מפוזר ונוטה לאבד חפצים שונים לטובת שיעורים ועבודות? גם סימפטום זה נלקח בחשבון.

  • גירויים חיצוניים משפיעים מאד על יכולתו להתרכז.

  • קושי ואי יכולת לזכור דברים הנדרשים לפעילות היום יומית. דוגמא לכך יכולה להיות ילדים השוכחים להכין מערכת, להביא ספרים ומחברות.

 

טיפול בקשב וריכוז ללא תרופה!

אם ילדכם הגיע לאבחון והוגדר כסובל מההפרעה של הפרעת קשב ADD, כנראה שגם לכם הומלץ לדבוק במרשם קבוע ולתת לילדכם בכל יום כדור בדמות ריטלין או קונצרטה. ההסתכלות שלנו על הפרעת הקשב והריכוז היא שונה לחלוטין! האמונה שלנו היא שההתנהגות של ילדכם נובעת מסיבת שורש שצריך לאתר אותה ולטפל בה. טיפול בשורש הוא טיפול שיניב תוצאות ויהפוך את ילדכם לכזה שיכיר את טעם ההצלחה בלימודים, במישור החברתי ובתא המשפחתי.

הפירוש הניתן למילים קשב וריכוז הינו "היכולת למקד חושים אל גירוי שנבחר על ידי אדם". שימו לב כי שלב הבחירה הינו מהותי מאד בכל הקשור ליכולת להקשיב להתרכז. על כן, כל עוד הילד בוחר שלא להקשיב ולהתרכז, הוא לא יקשיב ולא יתרכז וכך יגידרו אותו גופים ואבחונים שונים כסובל מהפרעת הקשב והריכוז. המטרה שלנו היא לשפר את היכולת הזו כאשר הדבר הראשון שנעניק לו תשומת לב הוא לעבוד עם ילדכם על בחירותיו.

היכולת להקשיב ולהתרכז אינה יכולת מולדת שישנם אלו שזכו בה וכאלו שלא. היכולת להקשיב ולהתרכז היא יכולת כמו כל היכולות האחרות וגם ליכולת זו ישנן כמה רמות שונות: יכולת גבוהה, יכולת בינונית ויכולת נמוכה. זיכרו לאורך כל הדרך כי ילדכם היקר לכם מכל אינו סובל ממחלה, גם במקרים בהם והיכולת שלו להקשיב ולהתרכז היא נמוכה.

כל יכולת שלא תהיה לו ניתנת לשיפור וניתן להביא אותו להטבה שתשפיע על היבטים שונים בחייו. התכנית ההתנהגותית שנייעד לילדכם תשפר את יכולת ההקשב והריכוז שלו, תוך שהוא יהיה האדון הבלעדי על הבחירות וההחלטות שבחייו, ללא כל שימוש בתרופות.


 

הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות | ADHD

הסיבה האמתית לקשיים של ילדכם ועל מנת שאתם תוכלו לבחור את אנשי המקצוע הנכונים, אנו ממליצים לכם לשאול את השאלות הבאות כאשר אתם ניגשים לאבחון או טיפול כלשהו בADHD

הפרעת קשב וריכוז - ADD

הפרעת קשב | ADD

אם ילדכם הגיע לאבחון והוגדר כסובל מההפרעה של הפרעת קשב ADD, כנראה שגם לכם הומלץ לדבוק במרשם קבוע ולתת לילדכם בכל יום כדור בדמות ריטלין או קונצרטה.

ADHD - הפרעת קשב וריכוז

ריטלין - כל מה שרציתם לדעת

נדמה כי עבור רבים המילה הנרדפת להפרעת קשב וריכוז היא ריטלין. כיום, לא מעטים אלו הצורכים את כדור הריטלין, אך לא כולם באמת מכירים אותו לעומק