רכיבה טיפולית להפרעת קשב וריכוז

רכיבה טיפולית - כטיפול רגשי לילדים

בשנים האחרונות, ניתן לראות שנכנסו כל מיני שיטות טיפוליות שהוכיחו את עצמן כמוצלחות והן יכולות להתאים לילדים שונים, למטרות שונות ולכל מיני הקשרים שונים. אחת משיטות הטיפול הללו היא רכיבה טיפולית.

מהי רכיבה טיפולית?

מדובר על ענף שצמח מתוך הטכניקות השונות של טיפול באמצעות בעלי חיים. ענף זה הוא ספציפי וייחודי והטיפול בו נעשה באמצעות מגע ורכיבה על סוסים. מה שקורה בפועל הוא שטיפול באמצעות בעלי חיים ובפרט סוסים, מאפשר כל מיני חוויות חושיות, רגשיות וכמו כן חוויות הקשורות לתנועה, לחברתיות ועוד. כל אלו מושגות באמצעות מסגרת שהיא לא רק תומכת אלא גם בטוחה מאוד. הרי זה ידוע שהסוסים נחשבים לבעלי חיים ידידותיים. כאשר הסוסים לומדים להכיר את הבעלים שלהם, אפשר לאלף אותם (ממש בדומה לכלבים) ולגרום להם לעשות כל מיני דברים. כלומר מדובר על בעל חיים המפגין מסירות לבעלים שלו. בזכות כל התכונות החיוביות שיש בסוס כבעל חיים, הילדים יכולים להתנסות במגע וברכיבה מבלי לחשוש.

מה עושים ברכיבה טיפולית?

למעשה, כאשר מתקיימים שיעורים של רכיבה טיפולית, הם לא כוללים רק רכיבה על סוסים, אלא גם התנסות בעבודות הקשורות לאורווה (הבית של הסוס) וכמו כן הילדים גם מטפלים בסוס. הם למעשה לומדים להאכיל אותה וכמו כן לנקות אותו. לכל הפעולות הללו, יש מדריך צמוד. שיעור ברכיבה טיפולית ניתן בצורה פרטנית לכל ילד או לזוג ילדים. על המדריך להיות כמובן עם הכשרה טיפולית מתאימה. תפקידו של המדריך הוא גם ללמד את הילדים, כיצד לצור קשר עם הסוס, איך לעלות אליו ויותר מזה - איך לרכב עליו. כמו כן, הילדים גם לומדים לטפל בסוס ואפילו מצליחים ללמד אותו לבצע תרגילים שונים. בעקבות כל אלה, נוצרת חוויה טיפולית לילדים. מדובר על חוויה הכוללת התנסות סנסו-מוטורית, התנסות בתקשורת והתנסות רגשית. כאשר הילד עובר את החוויה הזאת, הוא לומד לעבד את אותה וכך להשתמש בתוצריה עבור תהליכי התפתחות רגשית, קוגניטיבית, פיזית, מוטורית ועוד.

למי מתאימה רכיבה טיפולית?

רכיבה כזאת מתאימה לילדים שסובלים מבעיות התפתחויות, מוטוריות וכמו כן רגשיות. את הרכיבה, אפשר להתחיל החל מגיל 3. כמובן שהטיפול מתאים גם לילדים שיש להם ליקויים הקשורים להתפתחות. לדוגמה, שיתוק מוחין, הפרעות בשיווי משקל, חולשת שרירים ועוד. מעבר לכך, אם יש ילדים שסובלים מבעיות של ביטחון עצמי, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות והפרעות רגשיות נוספות, גם לילדים אלו רכיבה טיפולית יכולה להיות טיפול מוצלח ביותר.

כיצד עוזרת הרכיבה הטיפולית?

למעשה, גם התרגילים וגם הרכיבה עצמה, מבוצעת על הגב של הסוס. כך גם יש שיפור בשליטה של השרירים וכמו כן ביציבה ושווי המשקל של הילדים. יתרה מזאת, כאשר הילדים מצליחים לאלף את הסוס ולגרום לו לעשות דברים מסוימים, אז הם מרגישים תחושה של שליטה. כלומר הם מצליחים ממש כמו המבוגרים. את כל מה שהילדים לומדים במהלך הרכיבה הטיפולית, הם יכולים ליישם אחר כך בחיים הפרטיים שלהם.