ריטלין

נדמה כי עבור רבים המילה הנרדפת להפרעת קשב וריכוז היא ריטלין. כיום, לא מעטים אלו הצורכים את הכדור, אך לא כולם באמת מכירים אותו לעומק – החל מדרך השפעתו ועד העובדה כי הוא אינו תרופה.

לא אחת נמתחה ביקורת על התופעות שהכדור יוצר, ועל כך שהוא לא באמת מרפה, אלא מעניק הפוגה של כמה שעות בלבד. אכן, הריטלין מעולם לא הציג עצמו כתרופת פלא המעניקה ריפוי, אלא כתרופה שרוצה להעניק איכות חיים טובה יותר לאלו הסובלים מקשיים והפרעות של קשב וריכוז.

גלגולו של כדור הריטלין

השם ריטלין הוא במידה רבה השם המסחרי והפופולרי יותר, אך שמה האמיתי של התרופה הוא מתילפנידאט (Methylphenidate). מדובר ללא ספק על התרופה המוכרת ביותר לטיפול בהפרעות הקשב והריכוז, והיא נפוצה גם בעולמם של הילדים וגם בעולם המבוגרים.

תחילה, נוסתה התרופה על חיות מעבדה והבחינו כי היא מעודדת שלווה וריכוז והקשבה. בשנות השישים, שיווקו את הריטלין תחת השם ריטוניק, כאשר מטרתה של התרופה הייתה לסייע בשיפור מצב הרוח ולהפוך אנשים לחיוניים יותר.

כעשור לאחר מכן, בשנות ה-70, עלו עוד ועוד מחקרים שמצאו כי החומר מתילפנידט מסייע מאד בסימפטומים ששמם נקשר עם הפרעות הקשב והריכוז. כך, החליפו את שם התרופה לריטלין, והחלו לשווק אותה כתרופה היעילה בהקלה בסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז.

מה כדור הריטלין עושה אצלכם במוח?

אלו שהתנסו בכדור או אלו שרוצים להתנסות בכדור, משוכנעים כי הריטלין אכן יעשה סדר בבלאגן ויאפשר להם להיות מרוכזים וקשובים יותר. התרופות הממריצות, ביניהן גם כדור הריטלין, משפיעות על מערכת העצבים. מרבית האנשים בטוחים כי התרופה למעשה מרגיעה ועל כן הופכים קשובים ומרוכזים יותר, אך בפועל הפעולה היא לגמרי הפוכה.

מדובר על תרופות ממריצות שמעלות את רמות הדופמין במוח, ובאופן זה מתבצע התיקון בזרימתו של הדופמין. כאמור, זרימה שאינה יציבה, גורמת לפגיעה המתבטאת ביכולת של קשב וריכוז. העליה ברמת הדופמין במוח שלכם בעקבות נטילת הריטלין, גורמת לכך שאתם יכולים לשלוט בצורה גבוהה יותר, יכולת הריכוז שלכם מתמשכת לאורך זמן ואתם זוכים גם לשיפור בזיכרון.

מה זה ריטלין?

הריטלין לא מרפא!

הדבר שחשוב יותר מכל להתעכב עליו הוא העובדה כי כדור הריטלין אינו מרפא ואינו פותר את בעיית השורש, שלעתים היא כל מה שצריך לטפל בו. מדובר על כדור המטפל בסימפטומים בלבד, ולא בבעיית השורש, ואם לא די בכך, מדובר על טיפול המקל באופן זמני בלבד על הסימפטומים המאפיינים את הפרעת הקשב והריכוז. המשמעות היא שכל עוד התרופה פועלת, כך ילדכם ייהנו מהקלה. בעת שהתרופה מפסיקה להשפיע, כך מתחדשים התסמינים השונים.

תופעות הלוואי של הריטלין

לא במקרה רבים מתחו ביקורת על כדור הריטלין, בעיקר הורים לילדים שקיוו להעניק מענה הולם ואיכותי לילדים, אך לבסוף גילו כמה תופעות לוואי צפות בעקבות השימוש היום יומי בכדור. תופעות הלוואי מהשימוש מגיעות בדמות דפיקות לב מואצות, חוסר תיאבון שיכול להשפיע במקרים קיצוניים על גדילתם והתפתחותם של הילדים, קושי לישון, כאבי בטן, עצבנות, כאבי ראש ותחושת אפתיות המאפיינת את המשתמשים בכדור.

יש לציין שיש ילדים שאינם חווים תופעות לוואי בכלל ואפילו מעידים על שיפור כתוצאה משימוש בריטלין.

בסופו של דבר, כל הורה צריך להחליט מה הטוב ביותר עבור הילד/ה שלו.

עוד נקודה קטנה שחשוב לציין היא שהשפעות ארוכות הטווח של הכדור לא ידועות, כך שמעבר לתופעות הלוואי המשפיעות בהווה, לא ידוע כלל אילו תופעות אחרות עלולות לפגוע בחיי המשתמשים בכדור.

האם כדאי לכם לטפל בילדים עם ריטלין?

כאמור, הטיפול בריטלין אינו טיפול חד פעמי, אלא טיפול המצריך מהילדים שלכם לקחת כדור בכל יום מחדש על מנת ליהנות מכמה שעות בודדות של ריכוז והקשבה. מעבר לכך, ישנן תופעות לוואי רבות המשפיעות על איכות החיים של הילדים, מה שמציף את השאלה מה חמור יותר: הפרעת קשב וריכוז או פגיעה בתיאבון ובחיוניות של הילדים?

אנחנו מציעים לילדים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז טיפול שלא כולל התערבות תרופתית – לא ריטלין ולא שום כדור אחר. אנו מאמינים ביכולות של הילדים, ובעיקר מאמינים כי יכולת היא דבר נשלט – יכולת ניתן לשקם ולשפר גם בעת שמדובר על יכולת בינונית או נמוכה מאד. אין כל צורך להכניס לגופם של הילדים חומרים שכאלו המשפיעים עליהם בצורה שלא מטיבה עמם. טיפול הוליסטי-התנהגותי יכול להחליף את כדור הריטלין ולאפשר לילדכם ליהנות מרמה גבוהה של ריכוז והקשבה.הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות | ADHD

הסיבה האמתית לקשיים של ילדכם ועל מנת שאתם תוכלו לבחור את אנשי המקצוע הנכונים, אנו ממליצים לכם לשאול את השאלות הבאות כאשר אתם ניגשים לאבחון או טיפול כלשהו בADHD

הפרעת קשב וריכוז - ADD

הפרעת קשב | ADD

אם ילדכם הגיע לאבחון והוגדר כסובל מההפרעה של הפרעת קשב ADD, כנראה שגם לכם הומלץ לדבוק במרשם קבוע ולתת לילדכם בכל יום כדור בדמות ריטלין או קונצרטה.

ADHD - הפרעת קשב וריכוז

ריטלין - כל מה שרציתם לדעת

נדמה כי עבור רבים המילה הנרדפת להפרעת קשב וריכוז היא ריטלין. כיום, לא מעטים אלו הצורכים את כדור הריטלין, אך לא כולם באמת מכירים אותו לעומק