ADHD - הפרעת קשב וריכוז

כיצד להתייחס לאבחון קשב וריכוז

ילדים רבים נשלחים היום לאבחונים.

רוב ההורים מתייחסים לאבחונים הללו כאל אבחנה רפואית שמעידה על לקות או אפילו מחלה אצל הילד שלהם, במיוחד אם המאבחן הוא נוירולוג, פסיכולוג, פסיכיאטר או מכון בעל שם.

אני שומעת בדרך קבע נתונים כמו "הפרעת קשב וריכוז (ADHD / ADD) נגרמת כתוצאה מהורמון שמופרש יתר על המידה, או כתוצאה מהורמון שלא מופרש כלל".

ידוע שמוחו של אדם עם הפרעת קשב וריכוז עובד אחרת ממוח תקין, ויש צילומים שמעידים על כך. מעבר לכך, הפרעת קשב וריכוז היא תורשתית ויכולה להופיע גם אצל בני משפחה נוספים. התייחסות דומה קיימת גם ללקויות למידה ולבעיות רגשיות, לרבות אוטיזם (PDD).

מכיוון שכולם מתייחסים אל תוצאות האבחון כאל אבחנה רפואית לכל דבר, המטרה הופכת להיות "לחיות עם ההפרעה / המחלה" במקום לפתור את הבעיה באופן סופי. ברוב המקרים, כתוצאה מהאבחנה מתחילים לתת תרופות פסיכיאטריות.


אנחנו במרכז "תפנית" מתייחסים לכך אחרת - דווקא מכיוון שאנו מעריכים מאוד רפואה ומדע.

מטרת מאמר זה היא לסייע לך להתבונן באבחון של ילדך בעין מקצועית, ולהחליט אם תוצאות האבחון אכן נכונות מבחינה מדעית / רפואית.

במקרים רבים האבחנה מעניקה תחושת הקלה, כי בעיות קשב וריכוז, בעיות רגשיות ובעיות לימודיות אכן קיימות. ייתכן שתרגיש די מבולבל ותראה שהאבחנה אינה עומדת באמות מידה מדעיות. אנחנו ניתן לך את כל התשובות והפתרונות לבעיה באופן שלא יותיר אצלך ספק.

בכל תחום ברפואה, האבחנה ניתנת על סמך בדיקות אובייקטיביות שהרופא עושה לאחר שה"מטופל" מתלונן על תסמינים מסוימים.

למשל:

  • רופא שמכבד את עצמו ייתן אנטיביוטיקה רק לאחר שיבחין במו עיניו או על פי בדיקות דם במוגלה או בסימנים אחרים של דלקת. העובדה שהמטופל מתלונן על כאבים באזור מסוים לא מספיקה כדי לתת אנטיביוטיקה (אנחנו כמובן מדברים על רופא שפועל לפי עקרונות הרפואה).
  • רופא המכבד את עצמו יקשיב היטב למטופל שלו, יחקור את התסמינים שהמטופל מתלונן עליהם כדי לדעת אילו בדיקות לעשות. לאחר מכן הוא תמיד יבדוק את גופו של המטופל ורק אם יהיה לו ממצא פתולוגי (כלומר, ממצא שמעיד על בעיה רפואית) הוא יטפל בגופו - כלומר, ייתן תרופה. תרופה שגויה עלולה להזיק מאוד למטופל ולעתים אף לגרום למותו.
כיצד להתייחס לאבחון

בוא נתבונן באבחון של ילדך:

1) מהם התסמינים שהתלוננת עליהם?

2) מהו הממצא המדעי/פתולוגי שהתגלה? האם נעשתה בדיקה אובייקטיבית שמראה על הלקות? האם נעשתה בדיקת דם המעידה על חוסר איזון הורמונלי או כל בעיה אחרת הקשורה באופן ישיר לתסמינים? האם נעשה צילום מוח המעיד על בעיה מבנית? וכן הלאה.

אם ענית "כן" לשאלה מספר 2, אנחנו לא הכתובת ורק רופא המוסמך לטפל בגוף האדם יוכל לעזור לך. אך אם התשובה היא "לא", אנחנו כאן למענך.

"אם האבחון שברשותך כולל ממצא מדעי/פתולוגי שמראה את הלקות, את חוסר האיזון ההורמונלי, אנחנו לא הכתובת ורק רופא מוסמך יוכל לעזור לך. אם לא, אנחנו כאן למענך"

מנכ״ל תפנית

הנה מבחן קטן נוסף שאתה יכול לעשות, כדי לבדוק אם תוצאות האבחון נכונות: התבונן בילדך כשהוא משחק במחשב או צופה בטלוויזיה - כמה זמן הוא יכול לעשות זאת ברצף? האם הוא מסוגל להתרכז? אם כן, יש לזה משמעות גדולה כי זה אומר שהוא מסוגל להתרכז.

לשם הקבלה: אם היית מקבל אבחנה שהילד שלך נכה ואינו יכול ללכת, אבל אתה יודע שכשאתה מציע לו ממתק הוא בא אליך בריצה - מה היית אומר אז על האבחנה?

הערה: יש אנשים המתייחסים אל מבחן טובה (TOVA) כאל מבדק מדעי המוכיח מעל לכל ספק שיש בעיה, כי זהו אחד המבדקים הבודדים, אם לא היחיד, שבוחנים את ההיבט הגופני. ב"מבחן טובה" הילד מתבקש לעשות תרגיל שדורש ממנו ריכוז לאורך זמן, פעם אחת עם ריטלין ופעם אחת בלעדיו. התוצאות מראות שהילד השתפר תחת השפעת ריטלין, ולכן נאמר להורים שאלמלא הייתה לילד בעיה, הריטלין לא היה משפיע עליו. זוהי קביעה מופרכת מאוד מבחינה מדעית!

הרכיב הפעיל של ריטלין ושל תרופות נוספות ממשפחה זו הוא מתילפנידאט (Methylphenidate), שהוא המרכיב הפעיל, בין השאר, בקוקאין. ההשפעה של מתילפנידאט על מוח האדם תגביר תמיד את הריכוז - בין אם יש לך בעיית קשב וריכוז ובין אם לא. גם אם אתה תעשה את "מבחן טובה", פעם בלי ריטלין ופעם עם ריטלין, תוכל לראות את ההבדל בתוצאות.

לעשות את המבחן הזה הוא כמו ללכת למכון כושר, פעם תחת השפעת אקסטזי ופעם בלי אקסטזי. גם שם תראה הבדלים משמעותיים בתוצאות. אדם שייקח אקסטזי יוכל לעשות כושר במשך יותר מ-8 שעות ברצף. אדם שלא ייקח אקסטזי לא יגיע לתוצאות הללו.

לסיכום יש לך אחריות גדולה מאוד כהורה על הבריאות של ילדך. למד את האבחון, שאל שאלות ועד שאתה לא מקבל תשובות - אל תנוח. התסמינים של הפרעת קשב וריכוז יכולים להיגרם כתוצאה מדברים שונים, וברובם אפשר לטפל.

אם יש לך ספקות לגבי תוצאות האבחון; אם את מתלבטת האם הדרך שהציעו לך היא נכונה עבורך -צרי איתנו קשר 

לשאלות נוספות או בירורים יש להתקשר ל-074-7188024

או שלח הודעה לכתובת המייל info@tafnite.co.il

לשיחת ייעוץ
חינם
1 תגובות

השארת תגובה