הפרעת קשב וריכוז

איך יודעים אם לילד יש הפרעת קשב וריכוז?

אם ילדכם לא שם לב לפרטים, מתקשה להשאר קשוב לאורך זמן, מתקשה במילוי הוראות וביצוע מטלות, מתקשה בסדר וארגון, דעתו מוסחת בקלות, גם כשמדברים אליו ישירות, מאבד דברים, ונוטה לשכחנות, אם אפילו חלק מהנושאים ברשימה זו קיימים אצלו, יש מקום לשקול בדיקה להפרעת קשב וריכוז אצלו. 

כשמדובר בחוסר קשב עם היפראקטיביות אימפולסיבית, יתלוו לרשימה התנהגויות נוספות, למשל ישיבה חסרת מנוחה וקימה מהמקום, התרוצצות, חוסר יכולת להשתתף בפעילויות באופן שקט, דיבור אינטנסיבי ללא הפסקה, קושי בהמתנה לתור, התפרצות לדברי אחרים, או למשחק, ועוד. 

לאחר אבחון אצל הגורם המתאים, למשל נוירולוג ילדים, רופא ילדים המתמחה בהתפתחות הילד, או פסיכיאטר ילדים ונוער, יעבור הילד מספר הערכות כדי לאשש או להפריך את המחשבה שהוא אכן, סובל מהפרעת קשב וריכוז. הערכות אלו כוללות בדיקה קלינית, מילוי שאלונים, על ידי ההורים והמורים, מבחן ממוחשב ולבסוף סיכום והמלצות של הרופא. הבדיקה הקלינית כוללת אבחון הילד, תצפית עליו ועל הוריו, בדיקות גופניות ונוירולוגיות ומבחנים קוגניטיביים.

ועכשיו לטיפול

לפני שבוחרים בשיטת הטיפול, חשוב מאד לוודא שההפרעה אינה באמת הפרעה ושהיא נובעת מבעיות פיזיולוגיות שונות כמו שמיעה לקויה, ראייה לקויה, שינה בלתי מספקת וגורמים אחרים שעשויים להשפיע על התנהגות הילד ואשר טיפול בהם יפתרו את הבעיה ויעלימו את התסמינים. 

מסיבה זו לא ממהרים להתחיל עם טיפול תרופתי שיכול להיות שאיננו נחוץ. לדוגמה, לחולי אפילפסיה ישנם תסמינים שבחלקם דומים להפרעת קשב וריכוז, כמו כן הפרעות התנהגות, ליקויי למידה ועוד.

לאחר שנשללו כל האפשרויות האחרות, נסקרות האפשרויות העומדות בפני ההורים עבור ילדם. 

פעמים רבות תינתן המלצה לשלב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכותרפי, הדרכת הורים ועבודה התנהגותית עם הילד, במיוחד באספקט התנהלותו במגדרת החינוכית. המטפל הוא פסיכולוג ילדים או מטפלים מוסמכים אחרים, שמסייעים למטופל ולמשפחתו לקיים אורח חיים בריא ותקין.

ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ללא היפראקטיביות, שניכר שניתן לעבוד ולהכיר להם כלים לשמירה על ריכוז, חשיבה חיובית, ביצוע מטלות, עם הקפדה על שינה מספקת, תזונה נכונה והרבה סבלנות, רוב הסיכויים שניתן יהיה להגיע לתוצאות טובות גם ללא טיפול תרופתי כמו ריטלין, אטנט או תרופות דומות. חשוב מאד להדגיש כי האבחון והטיפול חייבים להתבצע על ידי גורם מקצועי המתמחה בטיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז. 

היכולת להתרכז ולשלוט בתגובות היא יכולת נרכשת. חוסר היכולת יכול להיות מושפע מגורמים רבים, שרק בדיקה ואבחון מקיפים יכולים להצביע עליהם.

לשאלות נוספות או בירורים יש להתקשר ל-08-9988223

או שלח הודעה לכתובת המייל info@tafnite.co.il.

לשיחת ייעוץ
חינם