ההשפעה החיובית של הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב

התמודדות ההורים מול ילדים, החווים הפרעות קשב וריכוז אף פעם אינה פשוטה. הספקטרום הרחב ומנעד הרגשות המגוון המאפיינים את ההפרעות הללו מתבטאים בדרכים שונות אצל כל ילד, ואף משנות את צורתן עם התבגרותם. יחד עם זאת התנהלות נכונה, הכרת הצרכים של הילד בבית, במסגרת החינוכית ובחברה ומתן מענה רגשי בזמן הינם הכרחיים ובדרך כלל משיגים תוצאות אדירות במבחן התוצאה. נטולי הדרכה נאותה עלולים ההורים לנתב באופן לא נכון את דרכם בנבכי ההורות, ומסיבה זו הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז הינה חלק בלתי נפרד מסל הכלים של כל הורה לילד הסובל מ- ADHD.

יד מכוונת בנבכי ההורות לילד עם הפרעת קשב וריכוז

הדרכת ההורים אינה מהווה תחליף לכל טיפול התנהגותי, רגשי או קונבנציונלי, אלא מהווה נדבך משלים בארגז הכלים של ההורים לילדים בעלי ADHD. ההדרכה מסייעת לפתור קונפליקטים, איתם מתמודדים ההורים על בסיס יומיומי, ומעניקה מרחב פתוח ומכיל עבורם, שלא אחת זקוקים ליד מכוונת ואפילו לטפיחה על השכם.

בין אם ילדכם סובל מהפרעת קשב, פעלתנות יתר או אימפולסיביות, סביר להניח שהוא חווה קשיים רבים במגוון תחומים. הקשיים הללו עלולים לפגוע ביכולתו לבטא את יכולותיו ולממש את הפוטנציאל הגלום בו. כתוצאה מכך עלולים להיפגע גם הדימוי העצמי שלו והערך העצמי שלו, ולהוביל לבעיות רגשיות והתנהגותיות החל מתסכול וזעם ועד לחוסר מוטיבציה ודיכאון. בפן החברתי הוא עשוי להיות הליצן של הכיתה, אך מצד שני הוא עלול להפוך לילד דחוי או לבריון. כמו כן, חווים ילדים עם הפרעות קשב וריכוז קושי להבין ולקבל מוסכמות חברתיות ובשל כך נמנעים מלפעול על פיהן ומסתמנים פעמים רבות כמרדנים. נטייתם להיקלע לסיטואציות אלימות עולה ככל שהקשיים הללו מתגברים, וכל ההשלכות שלהן הולכות ומחמירות.

הורים חסרי מנוח

כפי שהילד חווה קשיים, כך גם ההורים. הורות היא מלאכה מורכבת גם ללא הפרעת קשב וריכוז, ועל אף שטיפולים קונבנציונליים כמו ריטלין ותחליפיו יכולים לסייע רבות, אין ביכולתם להעלים את הבעיות כמטה קסם.

הקשיים עימם מתמודדים הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז אינם מתרכזים רק בילד עצמו. רגשות אשם, הכאה עצמית, פיצוי יתר, תחושת מצוקה וחוסר אונים ואפילו האשמה הדדית בין בני הזוג עלולים להוביל למשברים בפן האישי, ההורי והזוגי, שגם להם השפעות רבות על טיב היחסים עם הילד ועל כל תפקודו התקין של התא המשפחתי. הורים זקוקים להכוונה ולסיוע בפיתוח מודעות והתמודדות עם מגוון הקשיים שהם חווים ביחד ולחוד, והרכת הורים הינה צעד משמעותי ובלתי נפרד בטיפול בהפרעות הקשב והריכוז של ילדיהם.

הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

בהדרכת ההורים נבחנים הגורמים, שיכולים לסייע לכם להגן על ילדכם מפני היווצרות דימוי עצמי נמוך ובעיות תפקוד שונות ולפתור מגוון רחב של בעיות תקשורת בתא המשפחתי, שהינו גורם עיקרי בהשפעה על ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, וככל שתעמיקו לדעת יותר, תצליחו לבנות תא חזק, יציב ופתוח, שיועיל לתפקוד ילדכם בפרט ולתפקוד המשפחה בכלל.

לשאלות נוספות או בירורים יש להתקשר ל-08-9988223

או שלח הודעה לכתובת המייל info@tafnite.co.il.

לשיחת ייעוץ
חינם