דחיינות

תופעת הדחיינות מאפיינת אנשים רבים וגם לא מעט ילדים. אין אדם שלא יודע מהי, ורוב האנשים מכירים את התופעה, במיוחד כאשר היומן שלהם מתמלא במשימות שעליהם לסיים בפרק זמן ידוע ומוגדר מראש, ובמקום לסמן וי פשוט דוחים משימה אחר משימה. הדחיינות נחשבת לרוב כתכונה שלילית ובעייתית הפוגעת באיכות החיים ובסיכוי להצלחה, ועלולה לגרום לפגיעה משמעותית בקריירה, בלימודים ובקשרים חברתיים, היא גם עשויה למנוע מהאדם לממש את הפוטנציאל הגלום בו.

יחד עם זאת, יש לתופעה גם צדדים חיוביים, לאחרונה פורסמו מספר מחקרים בעולם הבוחנים את תופעת הדחיינות, ומחקרים חדשים גילו כי דחיינות יכולה להוביל ליצירתיות גבוהה, כמו כן היא יכולה להעלות את רמת המוטיבציה ולבצע משימות ביעילות מירבית, למרות הלחץ.

דחיינות פסיבית או אקטיבית

חוקרים מזהים שני סוגי דחיינות:

  • דחיינות פסיבית – האדם לא מתכוון לדחות משימות ופעולות שונות, אך הוא מתקשה להימנע מהתופעה בגלל קושי לקבל החלטות ובגלל קשיים לבצע משימות ומטלות שונות.
  • דחיינות אקטיבית – האדם דוחה בכוונת תחילה ובאופן מודע את המשימות שעליו לבצע, בעיקר בגלל שהוא מצליח לתפקד טוב יותר תחת לחץ וריבוי משימות. הלחץ גורם לו למוטיבציה גבוהה יותר ומעלה גם רמות התפקוד והפרודוקטיביות שלו.

במקרים של דחיינות פסיבית האדם דוחה משימות שעליו לבצע בגלל חרדה, רגשות פחד, דימוי עצמי נמוך ומסיבות נוספות. צורה זו של דחיינות עלולה לגרום לפגיעה באיכות החיים, היא עלולה להיות משתקת והאדם עלול לסבול בטווח הארוך גם מפגיעה בבריאותו הנפשית והפיסית.

דחיינות אקטיבית נובעת מגורמים אחרים, לכן המחקרים החדשים מצביעים על יתרונות מסוימים בקרב אנשים הנוטים לדחות משימות לא מפחד ומשיתוק אלא כדי להתמקד במשימות ולהשלים אותן בזמן, על הצד הטוב ביותר, ולרוב ביצירתיות. יש מקרים בהם כדאי לדחות משימות כדי להתלבט יותר זמן בנחיצותן וכיצד לטפל במשימה, כך משפרים את תהליך קבלת ההחלטות ופועלים מתוך שיקול דעת ולא בצורה פזיזה.

דחיינות כתכונה חיובית

כאמור, המחקרים החדשים בנושא דחיינות גילו כי התופעה נובעת כתגובה פסיכולוגית מורכבת. יש סיבות שונות ומגוונות המובילות את האדם לדחות משימות, למשל דימוי עצמי נמוך. כמו כן, כיום כבר ידוע כי דחיינות עשויה להעיד על הפרעות קשב וריכוז. יש מגוון תסמיני הפרעות קשב וריכוז, חלקם דומים מאוד לתסמיני הדחיינות, לכן חשוב לעבור אבחון מקצועי ומעמיק כדי לאפיין את הבעיה ולהציע טיפול מתאים בהתאם לצורך.

תופעת הדחיינות יכולה להיות חיובית, כל עוד היא אינה קשה ולא נובעת עקב בעיה אחרת. לדחיינות יש צדדים חיוביים כל עוד התופעה לא נגרמת בגלל עצלנות או בעיה אחרת המחייבת טיפול רגשי. לכן, אם האדם נוטה לדחות משימות אך בסופו של יום הוא משלים את המטלות בזמן ובהצלחה, וכל עוד התופעה לא גורמת לו לקשיים ולהערכה עצמית נמוכה, אפשר לנצל את תסמיני התופעה גם למקומות חיוביים, ובהחלט אפשר להפסיק להרגיש אשמים.

לשאלות נוספות או בירורים יש להתקשר ל-08-9988223

או שלח הודעה לכתובת המייל info@tafnite.co.il.

לשיחת ייעוץ
חינם