ויסות רגשי

ילדים כועסים בדיוק כמו המבוגרים, זהו דחף טבעי המהווה חלק בלתי נפרד מהחיים ומההתפתחות הרגשית הבריאה אצל ילדים בגילים השונים. מרגע הלידה הילד מתמודד עם אתגרים שונים במשך שלבי התפתחותו, ישנם רגעים בהם עליו להתמודד עם תסכול ברמות ובדרגות שונות, במיוחד כאשר הילד מתוסכל בגלל פער בין שאיפותיו לעצמאות לבין תלותו באחרים או בגלל מגבלות המונעות ממנו להצליח בפעולה מסוימת.

התסכול עלול לגרום לילד כעס רב, הוא עשוי לשנות את עורו ולזעום, אך הכעס לא בהכרח מעיד על קושי רגשי או קשיים בוויסות רגשי ועצמי. אם הכעס של הילד חריג בעוצמתו והתגובות הרגשיות של הילד לא הולמות למצב, כדאי לקחת את הילד לאבחון מקצועי, לרבות אבחון של הפרעות קשב וריכוז, על מנת להציע לילד טיפול רגשי מתאים.

מה זה ויסות רגשי?

ויסות רגשי מתאר את יכולת האדם לאזן את רגשותיו בהתאמה למצב הקיים. כאשר הוויסות הרגשי תקין, האדם יהיה עצוב במקרים עצובים, ובמקרים משמחים הוא יהיה שמח ומאושר. אם הוויסות הרגשי לקוי אצל אדם מסוים הוא עלול להגיב לאירועים ולמקרים שונים בעוצמה רבה, אך מצד שני הוא גם יכול להפגין אדישות מוחלטת מהאירוע.

כאשר הרגשות חסומים נוצר ריחוק מהחברה והסביבה, עלולים לסבול גם מתופעות כמו קהות חושים, ובמקרים מסוימים עלולים לסבול מדיכאון, מחרדה, מפעילות יתר או מהתקפי זעם בלתי ניתנים לשליטה.

לוויסות הרגשי יש חשיבות גבוהה לחיי האדם, יש לכך השפעות חיצוניות ופנימיות. הסביבה לא מודעת למצבו של הילד, לכן ההורים, המורים או אנשים אחרים עלולים להתקשות בהתמודדות עם התקפי הזעם והכעס של הילד, וללא טיפול רגשי מקצועי ומותאם אישית, הילד לא ישתנה, הוא ימשיך לסבול מהבעיה, מריחוק חברתי, מניכור והוא גם עלול לפתח תסמינים נוספים כמו חרדה ודיכאון.

חשוב לציין כי התקפי זעם נחשבים לתופעה טבעית ונורמלית אצל פעוטות, המקור להתקפי זעם בשלב זה נובע בדרך כלל מצרכים שלא באים על סיפוקם. בנוסף, הפעוט אינו יכול להביע במילים את תסכוליו ואין לו כלים להתמודד עם הכעס והזעם. מעל גיל 3 התקפי זעם ניתנים לשליטה, אך אם הילד סובל מהתקפי כעס קשים ולא ניתן להרגיע אותו חשוב לקבוע תור לאבחון הפרעות קשב וריכוז, ובהתאם לממצאי האבחון אפשר להתאים לילד טיפול רגשי. הטיפול מעניק לילד כלים שימושיים המאפשרים לו לשלוט בהתקפי הזעם, למתן את הכעס, להירגע במהירות ולהתמודד נכון עם המצב.

הטיפול הרגשי מלמד את הילד להתמודד היטב עם התקפי זעם קלים או קשים, הטיפול מבוסס על טכניקות יעילות של ויסות רגשי, הילד זוכה לכלים המאפשרים לו לנתח את המצב העשוי להוביל אותו להתקף זעם וכך להימנע מהמקרה, וכלים המאפשרים לו לפעול לשינוי המצב הבעייתי, לעיתים תוך שימוש בהסחת דעת.

 

לשאלות נוספות או בירורים יש להתקשר ל-08-9988223

או שלח הודעה לכתובת המייל info@tafnite.co.il.

לשיחת ייעוץ
חינם